مانیشان، زیبای خفته در جوار قیزیل‌اؤزن

 

ماه‌نشان، این زیبای ۴۰۰۰ ساله و با وقار که در چهار فصل سال همچون نگینی در غرب استان زنجان می‌درخشد، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و نوروز هر سال چشم انتظار گردشگرانی است که چندصباحی دل در گروی این همه زیبایی ببندند، صبح خود را با بوی نان تازه و دم‌نوش‌های کوهی آغاز کنند و آغازیدن دوباره زمین را جشن بگیرند.

  قدمت مانشان به زمانی برمی‌گردد که مانناها در اطراف رودخانه قیزیل‌اؤزن مسکن گزیده و بنای امپراتوری خود را مستحکم کردند. امروزه آثار قصر آنان در گوشه و کنار مانیشان به یادگار مانده است. نام آن نیز از مانناها باقی مانده است. هرچند به نظر برخی از مورخان بدان مادشان نیز می گفته اند. شان در ترکی به معنی آبادی و شهر می باشد. مانشان که امروزه در زبان مردم به همان صورت گفته می شود به معنی شهر مانناست. این شهر در فاصله ۱۱۳ کیلومتری غرب زنجان قرار دارد و کوه بلقیس با ۳۳۳۲ متر ارتفاع، مرتفع‌ترین قسمت آن و رستنگاه کمیاب‌ترین گونه‌های گیاهان دارویی به شمار می‌رود.

 مانشان علاوه بر این‌که از اماکن تاریخی بکر برخوردار است، خاستگاه تولید انواع صنایع‌دستی محلی و انواع محصولات باغی و گیاهان دارویی به شمار رفته و قطب پرورش ماهی قیزیل‌آلا در استان زنجان محسوب می‌شود.

قلعه بهستان یا کهن‌دژ، بنایی به جا مانده از دوره مادها

قلعه بهستان یا کهن‌دژ در نزدیکی روستای بهستان و در کنار رود قیزیل‌اؤزن مستقر شده است. این مکان تاریخی یکی از ۲۰ قلعه تاریخی شهرستان ماهنشان به شمار می‌رود و دوران استفاده از آن تا قرن پنجم هجری قمری تخمین زده می‌شود . به علت شرایط زمانی خاص آن دوره، حاکمان جهت دفاع از خود و مردم اقدام به ساخت این قلعه کرده‌اند. سازندگان قلعه بهستان با در نظرداشتن طرح اولیه، اقدام به کندن کوه و تخلیه خاک‌ها و سنگ‌ها کرده‌ و اتاق‌ها را ساخته‌اند و به ازای هر اتاق، دالان‌هایی ساخته شده که نقش راه‌های ارتباطی را ایفا می‌کند. در حال حاضر، راه‌پله‌های ضلع شمال‌غربی قلعه یکی از مناطق دست‌نخورده و سالم دژ به شمار می‌رود و به اتاقی منتهی می‌شود که شبیه طاق محراب‌ مساجد است و سبک معماری آن الگویی برای ساخت راه‌پله‌ها بوده است.

با توجه به مطالعات و پژوهش‌های صورت گرفته در خصوص قلعه‌های تاریخی استان زنجان و گمانه‌زنی در قلعه‌های دیگر، می‌توان این‌طور نتیجه گرفت که قلعه روستای بهستان مرکز امور سیاسی و اداری روستا و محل استقرار حاکم محلی بوده است.

ییلاقات علم‌کندی از زیباترین مناطق شهرستان ما‌نشان است. در روستای علم‌کندی از توابع ماه‌نشان، ییلاقات بسیاری وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها قارقالان نام دارد و همان‌طور که از نامش پیداست در اکثر روزهای سال پوشیده از برف است. این ییلاقات همه ساله مورد استفاده عشایر استان‌های آذربایجان‌شرقی و غربی و منطقه زنجانرود قرار می‌گیرد و اهالی آن هر ساله طی تابستان جشن ییلاق برگزار می‌کنند. کوهپایه‌های بکر قارقالان دارای انواع گیاهان دارویی است .

  کوه‌های قارقالان در ما‌نشان  

کوه‌های قارقالان در منطقه علم‌کندی، زیبایی بکری است که هر سال گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند، در واقع قارقالان منطقه‌ای است کوهستانی، ییلاقی و زیبا در شهرستان ما‌نشان و همان‌طور که از اسم این کوهستان پیداست (قارقالان در تورکی به معنای جایی است که در آن برف دائمی وجود دارد) به‌خاطر ارتفاع ۳۰۰۰ متری، بیش از نیمی از سال سرما در آن حکم‌فرما بوده و مملو از برف است. منطقه قارقالان یک طبیعت بکر، همیشه بهاری و آرام با کوه‌ها و دامنه‌های سرسبز و برفی است که چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند. مسیر علم‌کندی تا پای کوه که جویبارها و چشمه‌های فراوان را شامل می‌شود، جزو زیباترین مناطقی است که در استان زنجان می‌توان دید.

مسیر قارقالان مملو از گل وگیاه و انواع گیاهان دارویی از جمله کاکوتی، چای کوهی(توکلوجه)، گل‌پر، پونه و ریواس‌های بزرگ و آبدار است. قارقالان سرزمین ریواس‌ها و گیاهی به نام سُوی است. سوی شبیه شاخه درختی است که پوستش را می‌کنند و می‌خورند و به همین خاطر نام سُوی (پوستش را بکن) را به آن داده‌اند.

شورگلی، تنها دریاچه طبیعی ‌زنجان

دریاچه طبیعی شورگلی که در جوار روستای خندق‌لو و پری واقع شده، چشم‌انداز بسیار زیبایی میان یک دشت وسیع ایجاد کرده است که هر گردشگری را به خود جذب می‌کند. وسعت دریاچه حدود نیم کیلومتر مربع است و گستره‌ای شمالی ـ جنوبی دارد. طول دریاچه نیز ۱٫۲ کیلومتر و عرض آن ۵۰۰ متر است؛ در واقع این دریاچه از طریق جاده ما‌نشان به روستاهای سهند سفلی، سهند علیا، قاضی‌کندی، حسن‌آباد و پری دسترسی دارد.

روستای پلکانی قوزلو، ماسوله زنجان

این روستای پلکانی در بخش انگوران و در ۵۰ کیلومتری دندی واقع شده و منطقه‌ای است که طی فصل بهار با آب و هوای معتدل و خنک و انواع گیاهان دارویی از جمله تره ‌کوهی، ریواس و گلپر، بازدیدکنندگان زیادی را به خود جذب می ‎ کند. همچنین رودخانه‌ای که از آن می‌گذرد، زیبایی‌اش را دوچندان کرده است.

دودکش جن، افسانه جن و پری درمانشان!

دودکش جن در حقیقت ستونی سر به فلک کشیده از جنس خاک رس فشرده است که در اثر فرسایش طولانی به این شکل درآمده است. در بالای این ستون تخته‌سنگی مسطح قرار دارد که ظاهری دودکش مانند به آن داده است. بومیان منطقه به آن‌ها لقب دودکش جن داده‌اند، زیرا درگذشته ساخت هر بنایی را که برای انسان دشوار بوده است به دیو و جن نسبت می‌دادند. دو عدد از این دودکش‌ها را در ۲۰ کیلومتری شهر ما‌نشان یا ۱۲۰ کیلومتری زنجان می‌توان پیدا کرد.

 دودکش جن  دقیقا همان‌جایی است که ما‌نشان را شهری افسانه‌یی می‌کند و خیلی‌ها با وجود آن‌که از زنجان گذر کرده‌اند، ولی تا به حال نه آن را دیده و نه درباره‌اش شنیده‌اند. معلوم هم نیست پایه‌ی نام‌گذاری آن چیست، شاید به اعتقادات کهن مردم این خطه برگردد؛ اما در اصل، «دودکش جن» نوعی سنگ قارچی‌شکل است که براثر فرسایش پدید آمده و به مناره‌ای بلند و نازک می‌ماند که سنگ دیگری روی آن قرار گرفته است و در اصطلاح زمین‌شناسی     نامیده می‌شود.

مهم‌ترین نگرش طبیعت‌درمانی، استفاده از گیاهان داروهایی است

  کوه‌های اطراف روستای پری از توابع ما‌نشان سرشار از آهن است و چنین خاصیتی می‌تواند برای مغناطیس‌درمانی مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین روستای علم‌کندی چشمه‌ای دارد که ساکنان بومی منطقه اذعان می‌کنند برای کهیردرمانی و اگزمادرمانی کاربرد دارد.

ارسال دیدگاه