آرمانشهر ترکانه و ایرانشهر نژادپرستانه / م. کریمی

قسمت چهارم

فیلسوف خودزن تیم جعلی آذریها، اخیرا در پی کشف تئوری ایرانشهری خود، به بررسی سیاست نامه ی خواجه نظام الملک پرداخته و سعی کرده است تئوری خود را تکمیل نماید. اما می دانیم که شالوده ی آرمانشهر یا مدینه ی فاضله ی متفکران، شاعران و نویسندگان ترک و آذربایجانی بر اساس دولت اسلامی ریخته شده بود. این فیلسوف خودزن و خودباخته، ایرانشهری را بنا می نهد که نژادپرستی جاهلانه ای را در آن پرورش می دهد. بحث ایرانشهری سید جواد طباطبائی توسط بسیاری از عالمان و نویسندگان آذربایجان مورد نقدهای علمی قرار گرفته و طبق شیوه ی جعل و تحریف نفرات این تیم، برای نویسندگان پرونده سازی کرده اند که بجای خود باید این جاعلان و دروغگویان و وابستگان به آژانسها معرفی شوند. اما بهتر است به آرمانشهر ترکانه ی خود بپردازیم و بدانیم که این اتوپیا یا مدینه ی فاضله حاصل اندیشه های اسلامی و ترکانه ی متفکران، فیلسوفان و شاعران ترک و آذربایجانی مانند فارابی، خاص حاجب، نظامی گنجوی، ابوالحسن بهمنیار و دیگران است و آذربایجان در این زمینه پیشرو بوده است.

ابونصر فارابی، فیلسوف و حکیم بزرگ اسلامی است که همه­ی ملتهای مسلمان برای اینکه او را از ملت خویش بشمارند در رقابتند؛ اما او به دنیای اسلام و بشریت تعلق دارد. زیرا آثارش را به زبانهای اسلامی و در زمینه­های اسلامی نگاشت و در سرزمینهای اسلامی به سیر و گشت پرداخت و با مسلمانان و برای اسلام زیست و آثاری که از خود بر جای نهاد به دنیای اسلام و کل بشریت تعلق دارد. ابن خلکان او را چنین معرفی کرده است: “ابونصر محمد بن طرخان بن اوزلغ الفارابی الترکی الحکیم المشهور”. سپس در ترجمه حال او گوید: “و کان رجلا ترکیا ولد فی بلده و نشا بها ثم خرج من بلده …”. باز هم می‌گوید” ورد علی سیف الدوله فادخل علیه و هو بزی الاتراک و کان ذالک زیه دائماً” و بعد در آخر ترجمه در ضبط اسامی اجداد فارابی گوید: ” و طرخان بفتح الطاء المهمله… و اوزلغ بفتح الهمزه… و هما من اسماء الترک” و در شرح فاراب گوید:”و هی قاعده من قواعد مدن الترک”.

   وی در سال ۲۵۷ ق / ۸۷۵ م در فاراب (برخی، از جمله آذریها، به غلط فاریاب می­نویسند) به دنیا آمد. علاّمه دهخدا به نقل از بدیع الزمان فروزانفر می­نویسد: “اسم پدر او طرخان و نام جدش اوزلوغ بود.” در خراسان و بغداد و حلب به تحصیل علوم پرداخت و در کمال سادگی زندگی کرد. در سال ۳۳۸ق در سن ۸۰ سالگی وقتی از دمشق به عسقلان می­رفت با دزدان برخورد که قصد جان او کردند. بناچار فارابی با آنان جنگید و کشته شد. وقتی خبر به شام رسید امرا برآشفتند و دزدان را گرفتند و در سر قبر وی به دار آویختند. ابن سینا که یکی از شاگردان فارابی است حکایت می کند که کتاب “مابعدالطبیعه”ی ارسطو را بیش از ۴۰ بار خوانده و نفهمیده است تا به کتاب “اغراض مابعدالطبیعه”ی فارابی دست یافته و مطالعه ی این کتاب، آن مشکلات را برای او گشوده است”. (حنا الفاخوری / خلیل الجر، ۱۳۷۷، ۲۴)

   فارابی نخستین اندیشمند بزرگی است که از منابع یونانی هم بهره گرفت و نظام فلسفی اسلامی را بنیان نهاد و با شناساندن فلسفه ی یونانی به دنیای مسلمانان، لقب “معلم ثانی” را از آنِ خود کرد. محققان از احاطه­ی وی بر علوم زمان و دانستن هفتاد زبان سخن رانده اند.  (ابن خلکان،۱۸۷۱، ص۳۹۷)

   آنچه امروز ما را به بررسی اندیشه های فارابی ترغیب می کند افکار او در باب آرمانشهر یا اوتوپیا و یا همان مدینه ی فاضله است. اندیشه­های وی در هزار و اندی سال پیش، امروزه در جوامع مترقی زمان نمود یافته است.

   شاید در تاریخ افلاطون نخستین متفکری است که برای پی ریزی پایه های جامعه­ی آرمانی پای پیش نهاد. در نظر وی برای این امر، اصلاح نژاد انسانی مطرح بود. او می­گفت که باید دختران و پسران واجد شرایط را فراهم آورد و از آمیزش آنان نسل مطلوب انسانی را پدید آورد. کسانی که فاقد این شرایط باشند از آمیزش و تولید مثل برحذر دارند و فرزندان آنان را حق حیاتی نیست. فارابی نیز بدین امر می­پردازد، اما به نابودی انسان فکر نمی­کند زیرا اسلام چنین اجازه­ای را نمی­دهد. او، برعکس دولت را مسئول عدم توانائی برخی از انسانها می­شمارد و معتقد است مسئولین جامعه باید جامعه­ای بسازند که  شناخت فلسفی نسبت به برخی مفاهیم انتزاعی بدست آورند. در اینجا رئیس جامعه است که باید از ویژگی­های اخلاقی خاصی برخوردار باشد و به برکت الهاماتی که از عقل فعال دریافت می دارد جامعه را سامان دهد و مردم را به سعادت رهنمون گردد.

   فارابی در کنار بحث از آرمانشهر خود، از مدینه­های دیگری با نام مدینه­ی جاهله نیز نام می­برد و این جامعه ها را بسیار متنوع می­داند و به معرفی این مدینه­ها می­پردازد. مدینه­ی جاهله جامعه ای است که دستخوش کاستیهاست و اعضای آن نصیبی از حکمت نبرده اند و از کمال و فضیلت بدورند. این مدینه انواع گوناگونی دارد: مدینه ضروریه: مدینه­ی خسیسه، مدینه کرامت، در جمع ۲۰ جامعه ی جاهله را برمی شمارد که مدینه ی نژادپرستانه ی سید جواد طباطبائی در این ردیف قرار می گیرد.

خاص حاجب

بعد از فارابی، یوسف خاص حاجب  و کتاب عظیم قوتادغو بیلیک طرح مدینه ی فاضله را می ریزد. قاراخانیان دو اثر بزرگ را به دنیای بشریت هدیه کرده­اند؛ یکی قوتادغو بیلیک از یوسف خاص حاجب است و دیگری دیوان لغات­الترک از محمود کاشغری.

   آنچه در قوتادغو بیلیک آمده است به امور کشورداری و سیاست مربوط می­شود و اصول دولتمردی را مورد بحث قرار می­دهد. او از قوانین مورد نیاز جامعه، از سلسله مراتب اجتماعی، از اصناف مختلف، از رئیس و مرئوس، حاکم و محکوم، مراتب دولتی در داخل نظام حکومتی، از طبقات و اقشار مردم و فرهنگ طبقات سخن می­گوید. قوانینی را که خاقانها صادر می­کنند او می­نویسد. تلاش دارد قوانینی بنویسد که فلاسفه­ی چین و مصر و یونان نوشته­اند و مطابقت لازم را با دین نیز دارند رابطه بین حاکم و مردمان کشور، حاکم و اقشار مختلف جامعه، حتی حاکم و سلسله مراتب درون حکومت موضوعاتی هستند که بخش اعظم کتاب را به خود اختصاص داده است (م. کریمی، ۱۳۹۵، ۳۲۴).

   این کتاب پیوندی ناگسستنی با اسلام و فرهنگ غنی ترکان باستان دارد. در هر صفحه­ی آن می­توان نقل قولهایی از پیامبر بزرگوار اسلام و آیات قرآن را مشاهده کرد. قوتادغو بیلیک کتاب دنیای اندیشه و هنر است. بالاساغونلو در جای جای کتاب می­نویسد: خردمند باشید، علم بیاموزید، انسان باشید و خود را بالاتر بکشید. . . او خواننده­اش را به تفکر و اندیشیدن در این عرصه­ها فرا می­خواند.

   قوتادغو بیلیک پیامی یکدست به بشریت دارد. این کتاب، کتابی کامل، یکدست و اساسی است. کتابی است که بر پایه­ی علم و خردمندی استوار شده است. کتابی است مقدس و نجیب. این کتاب طرح آرمانشهری را می ریزد که در خیابانهای تمیز و پر تلالوی آن، کوچه­های آرامش و امنیت، خانه­های سعادت و خوشبختی موجود است و مردمی خوشبخت در این خانه­ها اسکان دارند. کوچه­های آن بر اساس خرد و اندیشه، قانون و اخلاق، هنر و ادب برپا شده­اند.

   هزار سال پیش، خاص حاجب  برای سعادت امروز ما تلاش کرده و از داشته­ها و یافته­های علمی – عقلی خود یادگاری برای ما نهاده­است که پیام آور سعادت و پیروزی است. خداشناسی، زندگی شرافتمندانه، علوم عقلی ارزشمند و کارساز، اخلاق صمیمی و پاک، رفتارهای نجیبانه، عشق ورزیدن، دوست داشتن، رفتارهای متقابل انسانی بین مردم، نفی ستم و ظلم، دوری از کینه و نفرت، اجتناب از دروغ و دو روئی، تلاش برای اتحاد و یگانگی کلِ بشریت، ارج نهادن به عفت و پاکی، صمیمیت و صداقت، پیوند میانِ همه انسانها؛ همه و همه پیامهای انساندوستانه و سعادت خواهانه­ی خاص حاجب برای بشریت است. قوتادغو بیلیک کتابی مقدس و گنجینه­ای ارزشمند از فرهنگ و تمدن بشریت است که نژادپرستی در آن نکوهیده شده است.

   اما سخن آخر، آرمانشهری که خاص حاجب در قوتادغو بیلیک بنا می­نهد به مدینه­ی فاضله­ی اسلام نظری عمیق دارد. او از مدینه­ی فاضله تا اتوپیای افلاطون نظر انداخته و آرمانشهری بنا نهاده است که سده­های بعدی نظامی گنجوی، این شاعر و اندیشمند بزرگ آذربایجان در اقبالنامه­اش توجه خاصی به آن داشته است (م. کریمی، ۱۳۹۴، ۳۵).

   آرمانشهر نظامی گنجوی نیز حائز اهمیت بسیاری است که متاسفانه در ایران توجه کمتری بدان شده است.  او طرحی از آرمانشهر می ریزد که در آذربایجان پیاده گشته است. آرمانشهری که عدل، آزادی و تساوی بین انسانها – حاکم و انسانهای ساده، زن و مرد – برقرار است و همه در برابر جامعه مسئول هستند. نظامی شالوده ی جامعه ی آرمانی اش را بر روی اسلام بنا می نهد، از طریقت اخوت و فتوت کمک می گیرد، به اثر مدینه ی فاضله ی فارابی نظر دارد، قوتادغو بیلیک را دستمایه ی آرمانشهرش می کند و از مردم وطن خویش مایه می گیرد. او با جسارت تضادهای اجتماعی را نشان می دهد، صرفا به انتقاد نمی پردازد بلکه تهذیب جامعه و انسانها را مد نظر قرار می دهد و نقش حاکمان را نیز فراموش نمی کند. به منزلت اخلاق توجه دارد و عشق را در چنین شهری حلاجی می کند و زن بعنوان حاکم بردع چنان بزرگ و مقدس می شمارد که اسکندر مقدونی در عین فیلسوفی بزرگ و چهانگشایی مقتدر است در برابر این دختر آذربایجانی زانو می زند و او را شرف افزا و اشرف مخلوقات می شمارد. اما سید جواد طباطبائی ایرانشهرش را بر پایه های نژادپرستی بنا می نهد و دزدانه این کار را انجام می دهد.

   قوتادغو بیلیک اساس کتاب سیاست نامه است که بتازگی سیدجواد طباطبائی این فیلسوف آذریها، بدان پرداخته است. می دانیم آلپ ارسلان، سلطان سلجوقی با اطلاع از کتاب قوتادغو بیلیک در دربار قاراخانیان، به نظام الملک دستور می دهد کتابی همچون قوتادغو بیلیک را بنویسد. اما او تنها بخشهایی از این کتاب عظیم و را ترجمه کرده است. اگر در سیاستنامه، سیاست به معنی تنبیه و زورگویی در برخورد با مردم داخل کشور و فریب و نیرنگ در برابر کشورهای همسایه معرفی می کند خاص حاجب در قوتادغو بیلیک، سیاست را در داخل کشور در دعوت دولت به اجرای عدالت، انصاف، امنیت و رفاه مردم و در روابط خارجی دوستی و صداقت می داند. معلوم است سیدجواد طباطبائی طرفدار سیاست از نوع نخست خواهد بود.

جوانان عزیز را به مطالعه ی کتاب ارجمند قوتادغو بیلیک توصیه می نمایم تا با شناخت کامل به بررسی آثار این آذری فیلسوف بپردازیم. (قوتادغو بیلیک، ترجمه فارسی: م. کریمی، تبریز، نشر اختر، ۱۳۹۲)

نظرات

ارسال دیدگاه