آنادیلی اوخونمالی دیر

سالهاست که مردم ترک زبان ایران در هر جای این سرزمین حق قانونی خود که در قانون اساسی کشورمان بدان تاکید شده حق تحصیل به زبان مادری است و بعد از سالها اعتراض مدنی و مسالمت آمیز نهایتا در انتخابات ریاست حمهوری آقای روحانی به عنوان وعده ای انتخاباتی داده شد و همین وعده دادن او باعث انتخاب ایشان گردید. تردیدی نیست که اگر این وعده عملی نگردد نخواهد توانست برای دور دوم رای بیاورد. تدریس زبان ترکی طبق اصل ۱۵ قانون اساسی حق مسلم مردم ترک زبان سراسر ایران است و متاسفانه رئیس جمهور نتوانسته است علیرغم شعارهایش در سفرهای استانی هم به وعده ی خود عمل کند. هرچند می دانیم روحانی تلاش خود را کرده است، اما نتیجه ی خوبی نگرفته است. باز هم فرصت دارند که برای اجرای قانون اساسی به عنوان میثاق همه ی ایرانیان تلاش کند و گرنه حقانیت نظام زیر سوآل می رود. چرا رئیس جمهور به عنوان بالاترین مقام و مجری اصلی قانون اساسی در کشور نتواند قانون اساسی را اجرا نماید؟ با همه ی این موارد، ما همچنان با متانت و استواری خود که ۳۸ سال صبر کرده ایم و گام به گام به اجرای قانون نزدیک شده ایم باز هم گام به گام پیش خواهیم رفت و روزی آنهم نه چندان طولانی و در آینده ای مبهم، بلمه همین امسال، به خواسته های برحق خویش دست خواهیم یافت؛ اما چقدر بهتر می شد مسئولین بالا مقام بدون برخورد با دشواری هایی می توانستند به حق مردم تن دهند و اتحاد ملی ایرانیان را استوار سازند.
بعد از اینهمه وعده و وعید آنچه حاصل شده است اختصاص دو درس از فارسی دوره ی دبیرستان به آموزش زبانهای بومی است که آن هم به صورت صفحه ای سفید ارایه شده و طراحی آموزشی اش به عهده ی دبیران و دانش آموزان نهاده شده است. همین دو صفحه سفید هم غنیمتی است. اما تعهدی بر دوش دبیران افتاده است که در تاریخ ماندنی است! عزیزان و دبیران دلسوزی که مسئولیت آموزش زبان و ادبیات بومی خود هستند و اگر به حفظ تنوع زبانی و فرهنگی کشور می اندیشند می توانند با اندکی مطالعه و تحقیق، احیاگر زبان و ادبیات بومی و محلی خود باشند. انتظار می رود که دبیران، دلسوزانه این فرصت اندک پیش آمده را قدر بدانند و به هر طریقی شده مهارتهای لازم را برای تدریس این دو درس کسب نمایند و ثابت کنند که اعتراضات مدنی صورت گرفته در طول سالیان مدید برای احقاق این حقوق، خواسته ای سراسری و فراگیر و برای عزّت و احترام تمامی ایرانیان است. تردیدی نیست که در روزهای آتی منتظر پاسخ نهائی مقامات برای طرحهایی هستیم که به دولت ارائه شده است، پس برای گرفتن حق، عقب نشینی معنائی ندارد اما با حرکتهای مدنی این خواسته ها را پیش خواهیم برد و تا حصول حق، عقب نشینی نخواهیم کرد . . .
از جمله ی طرح ها، ارائه ی کتابی است که امسال برای هر ۱۲ ساله دبستانی و دبیرستانی جهت آموزش خواندن و نوشتن و قواعد املائی زبان ترکی نیاز است. کتاب زیر چاپ است و تا چند روز دیگر در دستان مهربان شما . . .

 

ارسال دیدگاه