علي ميثمي

   استاد علي ميثمي ۶۰ سال است که می­نویسد و می­سراید، اما تا امروز دفتر شعری از او چاپ نشده است. با این حال اشعار او را می­توان از زبان دوستدارانش شنید. زیرا شعر او در دلها جا باز کرده و ورد زبان مردم گشته است. یادآوری این نکته نیز ضروری است که وی در عرصه­های نقد و بررسی ادبی نیز دستی توانا دارد و نظریاتش در میان منتقان ادبی مورد تائید بوده و پیروانی دارد.

استاد علي ميثمي در سال ۱۳۰۲ در تبریز از مادر زاده شد و در خردسالی همچون شاعری زبردست خود را نشان داد و به آفرینش ادبی روی  آورد[۱]. در اشعار او می توان قله ی شعر معاصر را دید و عطر اشعار زیبا را از هر بیت شعر او به مشام کشید. علی میثمی، در دنیای شعر و ادب جزو آن دسته از شاعرانی است که نگران انسانها و بشریت هستند. او، در نبرد ویتنام در کنار زنان و پیرمردان ویتنامی می­جنگد، در فلسطین همراه مبارزان آزادیخواه گریبان صهیونسم را می­گیرد و در آفریقا با دژخیم استعمار گلاویز می­شود. هرجا که یتیمی هست، در حال پاک کردن اشک چشمان بیچارگان است، دست ناتوان پیران را می گیرد و با نغمه خوانی و سر دادن آواز صلح و عدالت پیشاپیش مردم و مبارزان در حرکت است:

قوي آغ گؤيرچينلر اوچسون گؤيلرده،

قوي صولحه سس وئرسين ائللر هر يئرده،

قوي حقين اوزوندن آچيلسين پرده،

چالينسين ائللرين شن ترانه‌سي.

**

پارلاسين هر يئرده صلحون اؤلكه­ري،

آچيلسين ائللرين آيدين سحري،

قالماسين ظولمتين، جهلين اثري،

اوجالسين گؤيلره صولحون نغمه‌سي.[۲]

   آماده سازی و نشر مجموعه اشعار میثمی بر گردن ادیبان امروز ما سنگینی می کند تا سیمای انسانی این خادم ادب و ملت را برای جهانیان آشنا سازد و او را از فراموشی در زمان حیاتش بیرون آورد.  تردیدی نیست که این اشعار جزو آثار بی­بدیل و همچون مرواریدهای درخشان آسمان علم و ادب ما خواهد درخشید و افکار بلند این رادمرد ادب آذربایجان را به جهانیان معرفی خواهد کرد. اینک به خواندن شعری از “شرط‌لي عشق” اکتفا می­کنیم:

من سني سئويرم نازلي دلبريم

گل سن ده بو ائلي، بو وطني سئو!

سون مني عشقينده امتحانا چك،

دوزگون عاشق اولسام، سن ده مني سئو!

 

۱) ائل اوغلو، ايللر قاناديندا، تهران، ۱۳۸۱، ص ۵۹٫

۱) شاعيرين اليازما نوسخه‌سي.

ارسال دیدگاه